Sosyal Medya Kampanyası Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Madde

sosyal-medya-770x370

Sosyal medya kampanyanızı yayına alacağınız zaman çok heyecanlı oluyorsunuz değil mi? Bir sosyal medya kampanyasının ne kadar harika dönüşler getirebileceğini bildiğiniz için bu normal fakat bu harika dönüşler için çok düşünmek önemli bir çok kişi çok fazla düşünmeden, hızlıca projeyi çıkarmak için çabalıyor ve tabi sonuç beklenen gibi olmuyor.

Tam da bu nedenle bir sosyal medya projesi başlatmadan veya basit bir içerik paylaşmadan aşağıdaki 5 konuya mümkün olduğunca dikkat edin. Sorgulayın.

1- Hedef ve amacınızı bilin

Her kampanyanın olduğu gibi sosyal medya kampanyanızın ana amacı da “başarı” olarak belirlenmiş ama bu “başarı” dediğiniz şey tam olarak neyi ifade ediyor? Sitenize trafik çekmek mi? Daha fazla beğeni almak mı? Yeni takipçiler mi? Yani “başarı” kelimesinin karşılığını projeyi başlatmadan önce mutlaka tanımlayın.

Ayrıca sadece başarınızın ne olduğu değil bunu nasıl yapacağınızı da tanımayın. Hedef kitleniz kimler? Hangi demografik özellikteler ve sizin kampanyanız sonucunda hangi duygularla amacınıza hizmet edecekler? Bunları belirlemeden yola çıkarsanız sadece bir yola girersiniz ve nereye ulaşacağınız konusunda hiç bir fikriniz olmaz.

2- Sorumlular ve belirli aralıklarla yapılması gereken kontroller

Projenizi yöneten kişi veya kişiler kim? Bu kişinin sorumlulukları nelerden ibaret? Bir içerik yayınlanacağı zaman kim hazırlıyor, kim onaylıyor, gelen yorumları kim veya kimler cevaplıyor bunların hepsinin sorumluları doğru bir şekilde belirlenmeli ve bilgilendirilmiş olmalılar. Böylece hangi konuda kimden bilgi alınacağı ve nasıl hareket edileceği bilinir.

Projeyi yayınladıktan sonra bir sona eriş dönemi olacağı malum. Yayına aldıktan sonra proje sonlanana kadar bir şey yapmamak büyük bir hata olur. Belirli zamanlarda kontrol edilmesi gereken şeyler belirlenmeli ve proje süresince bunlar takip edilmeli ve elde edilen veriler doğrultusunda yapılacak hamleler belirlenmelidir.

Belki de ;
– Projenize harcadığınız para boşa gidiyor ve siz bunu proje sonlanana kadar göremeyeceksiniz.
– Farklı bir yola sapmak zorundasınız ama bunu kaçırıyorsunuz.
– Krizin ortasındasınız fakat bundan haberiniz yok.

Tam da bu sebeple olası senaryolar üzerinde düşünerek belirli zamanlarda kontroller yapmalısınız.

3- Sitenizde dönüşüm yakalayın

Kampanyanızın büyüklüğü veya hedef kitlesinin kim olduğu da belli bir noktaya kadar önemli. Gerçekten önemli olan hedefleriniz doğrultusunda elde edeceğiniz dönüşümler. Bu dönüşümler sizin için ne ifade ediyorsa ona odaklanmalısınız. E-Posta listesine kayıt, ürün ve hizmet satışı gibi şeyler için de web sitenizi iyi optimize etmelisiniz. Kampanyadan gelen kişiler için kampanyaya özel açılış sayfaları düzenleyebilir onları daha çok etkileyebilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

4- Güncel bir blogunuz olsun

Sadece kampanyanız için değil, her durumda sitenizi güncel tutacak blog sahibi olmalısınız. Kaliteli görsel ve içeriklerle güncel tutmalısınız. Böylece kampanya hakkında ara bilgilendirmeler, güncellemeler hakkında kullanıcılarınıza bilgiler verirsiniz. Sosyal medyada tartışma veya sohbet ortamı yaratacak içerikler üretebilirsiniz.

5- Sosyal medya hesaplarınızı ayrıtılı olarak hazır hale getirdiğinizden emin olun

Kampanyaya başlamadan önce tüm sosyal medya hesaplarınızı profesyonel şekilde doldurulduğundan ve şirketiniz ile ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgileri içerdiğinden emin olun. Kaliteli ve anlamlı görselleri yükleyin ve hatta aktif olarak kullanmadığınız sosyal medya kanallarını bile hazır hale getirin.